REGULAMENT DE VACANȚĂ GENERAL PARTE INTEGRANTĂ A R.O.I. 2020/2021

regulament-vacanta-general-20202021

1. O conditie ca prescolarii sa frecventeze gradinita de vara și în celelate vacanțe când se desfășoară activități specifice vacantelor este frecventa din timpul anului scoalar curent de cel putin 80%.
  2. Ambii părinți să facă dovada că sunt angajați și își desfășoară activitatea fizic la locul de muncă și nu prestează activități în sistem telemuncă.
  3. În perioada când grădiniţa va fi deschisă pentru preşcolari:
    1. Activitatea se va desfăşura într-o singură tură( program 8 ore – intre orele 8.00 – 16.00)
    2. Personalul nedidactic va avea programul 7.00 -18.00 (de la ora 16.30 – program curăţenie)
    3. În perioada din vacante când nu sunt anuntati copii pentru a frecventa gradinita, programul personalului didactic şi nedidactic va fi în intervalul 8.00 – 13.00
  4. Dacă nu se înscriu minim 10 preşcolari nu se găteşte în bucătăria grădiniţei
  5. Dacă se găteşte la grădiniţă, taxa de hrană va fi în cuantum de 10 lei şi se va plăti în AVANS, pentru o perioadă de o săptămână, la momentul depunerii cererii.
  6. ÎNSCRIEREA PENTRU VACANŢA SE FACE CU CEL PUŢIN O SĂPTĂMÂNA ÎNAINTE DE A FRECVENTA PREŞCOLARUL GRĂDINIŢA, ÎN ZIUA DE LUNI (este necesar acest timp pentru realizarea aprovizionării şi planificarea activităţii din bucătărie)
  7. Pentru celelalte vacante cererea va fi depusa pâna in ultima zi de școala înainte de vacanța respectivă.
  8. Banii pentru taxa de hrană nu vor fi returnaţi, aceasta fiind achitată săptămânal, deoarece aceştia sunt folosiţi pentru aprovizionare în baza cererilor depuse, însă în baza unei comuncări eficiente părinte-grădiniţă, banii pot se pot compensa pentru perioada următoare.
    1. Cei care s-au înscri şi au achitat taxa în avans, dar nu pot veni în perioada pentru care s-au înscris, pentru a se putea compensa suma de bani este necesar să anunţe cu cel puţin o săptămână înainte.
  9. Se va respecta caracterul social al unităţii noastre de învăţământ şi vom primi preşcolarii ai căror părinţi nu au cu cine să-i lase pe perioada vacanţei de vară, chiar dacă nu se înscriu cel putin 10 preşcolari, însă respectând următoarele condiţii:
    1. Fiecare copil va veni cu pacheţelul propriu pentru micul dejun şi prânz, respectând un meniu recomandat de cabinetul medical al grădiniţei. ( Anexa 1)
    2. Pacheţelul NU trebuie să conţină ( conformlegii 123/2008):
  10. Mâncăruri gen tocături prăjite( ex.Chiftele)
  11. Creme cu ouă sau frişcă
  12. Mezeluri
  13. Brânză topită
  14. Sucuri acidulate
  15. Ciocolată
  16. Programul preşcolarilor va cuprinde activităţi specifice vacanţe
  17. Prezentul regulament este parte integranta al Regulamentului de ordine interioara al gradinitei

ANEXA 1 – MENIU RECOMANDAT