Regulament vacanta general 2018-2019

REGULAMENT DE VACANȚĂ

PARTE INTEGRANTĂ A R.O.I. 2018/2019

Aprobat în Consiliul de Admnistrație in data de 17.09.2018.

1. Grădiniţa va închisă în perioada 1 – 31 august 2019 pentru efectuarea micilor reparaţii şi a igienizărilor.
  2. În luna iunie vom primi DOAR preșcolari școlarizaţi în anul şcolar 2018-2019 în Grădiniţa cu P. “Elena Farago” Craiova.
  3. O conditie ca prescolarii sa frecventeze gradinita de vară este frecventa din timpul anului scoalar curent de cel putin 80%.
  4. În perioada când grădiniţa va fi deschisă pentru preşcolari:
    1. Activitatea se va desfăşura într-o singură tură( program 8 ore – intre orele 8.00 – 16.00)
    2. Personalul nedidactic va avea programul 7.00 -18.00 (de la ora 16.30 – program curăţenie)
    3. În perioada din vacante când nu sunt anuntati copii pentru a frecventa gradinita, programul personalului didactic şi nedidactic va fi în intervalul 8.00 – 13.00
  5. Dacă nu se înscriu minim 10 preşcolari nu se găteşte în bucătăria grădiniţei
  6. Dacă se găteşte la grădiniţă, taxa de hrană va fi în cuantum de 10 lei şi se va plăti în AVANS, pentru o perioadă de o săptămână, la momentul depunerii cererii.
  7. ÎNSCRIEREA PENTRU VACANŢA DE VARĂ SE FACE CU CEL PUŢIN O SĂPTĂMÂNA ÎNAINTE DE A FRECVENTA PREŞCOLARUL GRĂDINIŢA, ÎN ZIUA DE LUNI (este necesar acest timp pentru realizarea aprovizionării şi planificarea activităţii din bucătărie)
  8. Pentru celelalte vacante cererea va fi depusa pâna in ultima zi de școala înainte de vacanța respectivă.
  9. Banii pentru taxa de hrană nu vor fi returnaţi, aceasta fiind achitată săptămânal, deoarece aceştia sunt folosiţi pentru aprovizionare în baza cererilor depuse, însă în baza unei comuncări eficiente părinte-grădiniţă, banii pot se pot compensa pentru perioada următoare.
    1. Cei care s-au înscris şi au achitat taxa în avans, dar nu pot veni în perioada pentru care s-au înscris, pentru a se putea compensa suma de bani este necesar să anunţe cu cel puţin o săptămână înainte.
  10. Se va respecta caracterul social al unităţii noastre de învăţământ şi vom primi preşcolarii ai căror părinţi nu au cu cine să-i lase pe perioada vacanţei de vară, chiar dacă nu se înscriu cel putin 10 preşcolari, însă respectând următoarele condiţii:
    1. Fiecare copil va veni cu pacheţelul propriu pentru micul dejun şi prânz, respectând un meniu recomandat de cabinetul medical al grădiniţei.

( Anexa 1)

1. Pacheţelul NU trebuie să conţină( conform legii 123/2008):
  • Mâncăruri gen tocături prăjite( ex.Chiftele)
  • Creme cu ouă sau frişcă
  • Mezeluri
  • Brânză topită
  • Sucuri acidulate
  • Ciocolată
  1. Programul preşcolarilor va cuprinde activităţi specifice vacanţei.
  2. Prezentul regulament este parte integranta al Regulamentului de ordine interioara al gradinitei

ANEXA 1 – MENIU RECOMANDAT

Pentru pacheţelul preşcolarilor

LUNI

-Ceai,paine,cascaval

-Pulpa de pui la cuptor, salata de varza, paine

-Mar

-Baton de cereale Nesquick

MARTI

-Iaurt cu biscuiti

-Piept de pui la gratar, legume proaspete (ardei, castraveti), paine

-Banana

-Kinder felie cu lapte

MIERCURI

-Ceai, paine, omleta la cuptor cu sunca de pui

-Pulpa de pui la cuptor, legume proaspete (rosii, ardei), paine

-Piersica

-Biscuiti Belvita

JOI

-Iaurt cu baton

-Piept de pui la gratar,salata de varza, paine

-Banana

-1 felie pandispan

VINERI

-Ceai, paine, pasta de unt + branza slaba de vaci

-Pulpa de pui la cuptor, legume proaspete (rosii, castraveti), paine

-Mar

-Prajitura Barni

CERERE  ÎNSCRIERE PENTRU PERIOADA VACANŢEI

AN SCOLAR 2018-2019

Subsemnata(ul) …………………………………………………………………………….. cu domiciliul  în …………………………….. strada ……………………………………………… bl………..et………….ap………, tel. domiciliu……………………………………….. tel.serviciu ……………………………..tel.mobil ………………………………………..       solicit inscrierea la activităţile desfăşurate  pe durata vacanţei in perioada   …………………………………………………………………………………………………… al fiului, (fiicei) ………………………………………………..………………..……… inscris in anul scolar 2018-2019  la grupa….……………………………………………………………. la Gradinita cu P.P. “Elena Farago” – Craiova, având  ca educatoare ………………………….………………………………………………………. respectand aceleasi obligatii ca in cursul anului scolar  şi având în vedere următoarele:

• SE VA RESPECTA REGULAMENTUL GENERAL DE VACANTA, CA PARTE INTEGRANTA A REGULAMENTULUI INTERN!

Data                                                                                                                                                 Semnatura

Doamnei Director al Gradinitei “Elena Farago”Craiova

• Mail: relatiielenaf.craiova@yahoo.com